STREETWEAR SLOVNÍK

A

A Bathing Ape (Bape) Značka založená v roku 1993 v Japonsku Tomoakim Nagao (Nigo). Bape je známy svojimi camo designmi, žraločími hoodies a exkluzívnymi spoluprácami. 

adidas Jedna z najväčších športových firiem sveta založená v roku 1949 Adolfom (Adi) Dasslerom. Značka je úzko spätá najmä s futbalom, vplyv mala ale vo všetkých športových a módnych odvetviach.

Air Najznámejšie odpruženie spoločnosti Nike vynájdené leteckým inžinierom F. Rudym v roku 1978. Funguje na princípe uchovania stlačeného vzduchu v jednom alebo viacerých vakoch v medzipodrážke. 

Aimé Leon Dore (ALD) Značka založená v roku 2014 v americkom New Yorku. Okrem oblečenia vydáva aj žiadané spolupráce s poprednými výrobcami tenisiek, najmä s New Balance.

 

B

B-Grade Tenisky ohodnotené B-Grade sú úplne nové páry, ktoré majú drobné kozmetické nedostatky (factory flaws), nie sú v originálnej krabici a u nás ich nájdeš za lepšiu cenu.

Beaters Tenisky, ktoré si vezmeš na festival, na párty alebo na výlet do prírody. Beaters sú tenisky, o ktoré sa nestaráš, nevadí ti ich zničiť ani zašpiniť. 

BOOST Technológia firmy adidas z roku 2013. Pre mnohých najpohodlnejšie odpruženie, ktoré sa kedy na teniskách objavilo. Boost sa vyrába z granuliek termoplastického polyuretánu s malým vzduchovým vreckom vo vnútri.

Box Logo Obdĺžnikový design loga, ktorý sa objavuje hlavne na ikonických produktoch značky Supreme.

Branding Viditeľná značka výrobcu na produktoch. Swoosh na teniskách Nike, Tri-Ferg na tričkách Palace.

Būcheck Food Truck z brnenského Zelného trhu, ktorý od roku 2016 robí najlepší street food v Brne. V spolupráci so SNEAKERGALLERY im vyšli dve kolekcie oblečenia.

 

 

C

Camo Kamufláž (camouflage), skrácene Camo, je maskáčové prevedenie oblečenia a obuvi. 

Carbon-fiber Anglický názov pre uhlíkové vlákno. Materiál používaný v bežeckých a basketbalových teniskách, ktorý športovcovi dodáva lepší odraz. 

CLOT Label CLOT vznikol v roku 2003 v Hongkongu. Za sebou má dlhú radu spoluprác, či už s módnymi (Nike, adidas, Vans, Stüssy) alebo inými (Coca-Cola, Disney) značkami.

Colorway Anglický názov pre farebné prevedenie tenisiek.  

Comme des Garçons (CDG) Japonský label Comme des Garçons vznikol v Tokiu v roku 1969. Dnes je známy hlavne kvalitným oblečením a spoluprácami s obuvnými značkami.

Converse Značka založená v USA v roku 1908, o osem rokov neskôr vydala svetoznámy model All Star. V roku 2003 bola spoločnosť kúpená firmou Nike, ktorá ju vlastní dodnes.

Corteiz Label vznikol v roku 2017 v Londýne a je ovplyvnený hlavne anglickými rapovými subkultúrami. Značka vydala niekoľko kolekcií oblečenia a teniskovú spoluprácu s firmou Nike.

Crewneck Anglický názov pre mikinu bez kapucne.

Crocs Značka založená v USA v roku 2002, ktorá na svojom ikonickom Classic Clog často vydáva spolupráce s najrôznejšími značkami (Coca-Cola, Justin Bieber, Salehe Bembury).

 

 

D

Dad Shoes Názov pre tenisky, ktoré nosia naši otcovia. Pojem je spojený s chunky modelmi, hlavne ale s teniskami od značky New Balance.

 Deadstock (DS) Anglický názov pre nenosené tenisky.

Drop Anglický názov pre moment vydania tenisiek (release). “Dnes dropujú tie Air Jordans.”

 

F

Factory Flaw Anglický názov pre vady na teniskách, ktoré vznikli už počas procesu výroby (v továrni). Častým factory flaw je viditeľné lepidlo na medzipodrážke.

Fitted Cap Typ šiltovky, ktorá nemá vzadu nastaviteľný pásik a je vyrobená priamo na určitý obvod hlavy.

Flyknit Technológia Nike Flyknit využíva špeciálne pletené a vysoko pevné vlákna, ktoré zvrškom tenisiek zaručujú ľahkosť, priedušnosť a dobrý fit.

Flywire Technológia Nike Flywire využíva ľahké odolné vlákna na zvršku tenisiek, ktoré im zaisťujú prispôsobenie, podporu a flexibilitu.

Friends and Family (F&F) Tenisky označené F&F sú vyrábané iba v desiatkach (max. stovkách) kusov a pri určitej príležitosti sú rozdelené ľuďom v úzkom okruhu značky.

Fucking Awesome Americká skateboardingová značka s výraznými grafickými designmi. Label má zároveň vlastný skateboardingový tím.

 

 

G

Grail Pomyselný Svätý grál každého sneakerheada. Jednoducho tvoje vysnívané tenisky.

 

 

H

Heron Preston Americký designér s rovnomennou značkou.

Hoodie Anglický názov pre mikinu s kapucňou.

HUF Jedna z najznámejších skateboardingových značiek sveta bola založená Kurtom Hufnagelom v roku 2002 v San Franciscu.

Hype Rozruch, prehnaný záujem až šialenstvo po určitom limitovanom produkte.

Hypebeast Anglický názov pre človeka, ktorý sa zaujíma len o veci, ktoré sú práve v kurze a sú spravidla drahé a limitované.

 

 

CH

Chunky Anglický názov pre robustné tenisky. Typickým príkladom chunky tenisiek je model Nike Air Monarch IV.

 

 

J

Jumpman Názov loga Jordan brandu. 

Jordan Brand Názov dcérskej spoločnosti firmy Nike. Napriek tomu, že prvé Air Jordans vyšli v roku 1985, JB oficiálne vznikol až v roku 1997.

 

K

Kanye West Raper z amerického Chicaga, ktorý stojí za značkou YEEZY.

 

L

Label Anglický názov pre (módnu) značku.

Lunarlon Technológia Nike Lunarlon je inšpirovaná astronautmi odrážajúcimi sa na Mesiaci. Je o 30 % ľahšia, než pena Phylon a ponúka väčšiu plochu pre dopad, čím chráni najzraniteľnejšie miesta chodidla.

 

 

M

Mesh Anglický názov pre sieťovinu.

Mezipodešev Časť tenisky medzi zvrškom a podrážkou, často tvorená penou.

 

 

N

New Balance Americká športová značka založená v roku 1906. Dodnes je v rodinnom vlastníctve a svoje najkvalitnejšie modely vyrába ručne v USA a Británii. 

Nike Svetoznáma americká športová značka založená v roku 1964 ako Blue Ribbon Sports. Dnes vyrába produkty pre takmer všetky športy, najviac je ale spojená s behaním a basketbalom.

NOCTA Label kanadského rapera Drakea, ktorý bol v roku 2020 vytvorený pod spoločnosťou Nike.

 

 

O

Off-White Luxusná talianska značka, ktorú v roku 2012 založil designér Virgil Abloh. Jej najznámejšou spoluprácou je kolaborácia s Nike na desiatich modeloch, tzv. The Ten. 

OG Original Gangster, niekto (niečo), kto je výnimočný, autentický a old-schoolový.

 

 

P

Palace Skateboards Londýnska značka založená skateboardingovým tímom Palace Wayward Boys Choir v roku 2009. Hypom sa môže smelo merať so značkami ako Bape a Supreme. 

PE Player Exclusive, špeciálna colorway tenisiek, ktorá bola venovaná konkrétnemu športovcovi.

Podešev Podrážka, spravidla gumová vrstva, ktorá tlmí dopad nohy a chráni tenisku zospodu.

PLEASURES Streetwear label založený v roku 2015 v Los Angeles. Je inšpirovaný hlavne hudobnými štýlmi punk, rock'n'roll a grunge.

Primeknit Technológia adidas Primeknit využíva špeciálne pletený materiál, ktorá zvrškom tenisiek zaručuje ľahkosť, priedušnosť a ponožkový fit.

Protro Pojem vymyslený basketbalistom Kobe Bryantom. Znamená performance retro a v jeho signature line de facto nahrádza termín retro, ktorý kobe nechcel používať.

 

R

React Penové odpruženie firmy Nike, ktoré vzniklo v roku 2017.

Reebok Americká športová značka Reebok vznikla v roku 1958 v Británii. Značka sa špecializuje hlavne na bežecké, tréningové a CrossFitové produkty.

Release Anglický názov na vydanie tenisiek.

Retro Módny štýl z minulosti.

S

Sample Predčasná vzorka tenisiek, ktoré sú vyrobené predtým, než sa dostanú do plnej výroby. Často sú vyrobené z lepších materiálov a niekedy nie sú uvedené do predaja, čo ich robí veľmi cennými.

Size Run Veľkostná rada tenisiek. “Nemáme celý size run, EU 40 A EU 44.5 sú vypredané.”

Snapback Typ šiltovky, ktorá má vzadu nastaviteľný pásik.

Sneaker Line Určitá rada tenisiek, ktoré majú nejaký spoločný menovateľ. Napríklad rada tenisiek Air Jordan, Air Max, adidas Yeezy.

Sneakerhead Človek, ktorý sa zaujíma o streetwear trendy, najmä o tenisky. Sneakerheads sledujú aktuálne dianie na sneaker scéne, zaujímajú sa o históriu modelov tenisiek a často ich aj zbierajú.

Streetwear Anglický názov pre osobitý ,,pouličný štýl”. Vyvinul sa zo subkultúr basketbalu, skateboardingu, surfingu a hip-hopu.

Stüssy Značka založená v roku 1984 v americkej Kalifornii. Je ovplyvnená hlavne surfingom a dodnes je jedným z najžiadanejších streetwear labelov.

Supreme Značka založená v roku 1994 v americkom New Yorku. Je ovplyvnená hlavne skateboardingom a dodnes je jedným z najžiadanejších streetwear labelov.

Svršek Vrchná časť tenisiek priliehajúca na priehlavok.

Swoosh Názov loga firmy Nike. 

 

T

Tag Značka, štítok, nášivka.

Tinker Hatfield Pre mnoho sneakerheads najznámejší designér tenisiek. Pracoval napríklad na modeloch Air Jordan 3-15, XX a XXIII alebo na modeloch Air Max 1 a Air Max 90. 

Travis Scott Raper z amerického Houstonu, ktorý spolupracoval na celej rade tenisiek od Nike a Jordan Brandu, najmä Air Force 1 Low a Air Jordan 1.

Tri-Ferg Logo značky Palace. 

 

U

Union L.A. Streetwear obchod založený v americkom New Yorku.

 

V

Vans Firma založená v roku 1966 v americkej Kalifornii. Vans vyrába hlavne tenisky a oblečenie pre skateboardistov.

 

W

Wtb Want to buy, chcem kúpiť.

Wts Want to sell, chcem predať.

Wtt Want to trade, chcem vymeniť.

 

Y

Y-3 Luxusný label založený pod firmou adidas, ktorý prepája klasické modely adidas s futuristickým designom a japonským krajčírstvom.

Yeezy Módny label založený raperom Kanye Westom v roku 2009. Pre mnohých je známy dlhoročnou spoluprácou s adidasom v rokoch 2013-2022.

 

Z

Zoom Air Technológia firmy Nike. Bublina je oproti ,,obyčajnému” Air užšia a lepšie tlmí dopady. Bola designovaná pre lepšiu ochranu chodidla, najmä v športoch, ktoré vyžadujú prudké zmeny pohybov.

 

OSTATNÍ

032c Časopis z roku 2000, ktorý písal o dianí vo svete umenia, módy a politiky. V roku 2016 začala značka vydávať vlastné streetwear oblečenie.

Späť do obchodu